Eskimeyen Eskiler

in #hive-1177784 months ago

bicycle-1872682_640.jpg
Kaynak

Son zamanlarda antika ve eski eşyalara dair bir tutku oluştu bende. Yaşanmışlığı olan, bir hikâyesi bulunan, iyi insanlar elinde kıymet bulabilmiş veya bir vitrin camından kullanılacağı günü bekleyerek ömür tüketmiş eşyalar ilgimi çekmeye başladı.
Eskiden böyle zevklerim yoktu. Dmax'te yayınlanan Hurda Avcıları'nı izleyene dek. Fakat bende bu hissi uyandıran özellikle Daire Kanalı oldu galiba. Oradaki bazı evlerde dekor olarak kullanılan, aileden yadigâr kalan eşyaların hikâyelerini dinledikçe ben de onlar gibi hissetmeye ve düşünmeye başladım. O evlerde babanneden kalan ahşap dolaplar yeni yerinde tamamen bambaşka bir işleve bürünüvermiş, bazı eski el dokuması şahane kilimler salonun baş köşesine serilmiş, dedesinin babasından kalan bir tıraş sandığı şimdi en değerli mücevherlere ev sahipliği yaparken bir çöp konteynırı yanında kaderine terk edilen ahşap el oyması berjer odanın en kıymetli yerinde arz-ı endâm ediyor. Ne güzel değil mi. O bitmemişlik o işe yararlılık hissi ne muhteşem bir şey.

paris-880755_640.webp
Kaynak

Her birinin ayrı ayrı öyküleri, başlarından geçen ayrı serüvenleri vardı. Kimisi yıllarca suskun kalmışlığın etkisiyle içinden geçenleri haykırabileceği bir dinleyici bulmanın mutluluğunu yaşıyordu. Kimisi de senelerce örselendikten sonra bazı parçalarının onarılmasıyla eski ama eskimeyen yüzüyle gülümsüyordu.

old-window-4433771_640.jpg
Kaynak

Kim bilir nelere şahit olmuşlardı. Belki de yüz yıllık olan şu abajur, hangi yüzlere göz aydınlığı olmuştu. Kenarı altın yaldızlı olan fincanları hangi eller tutmuştu da o nazenin dudaklarına dokundurmuştu. Manzara resmiyle bezenmiş duvar tabağındaki oğlan, sevgilisinin kulağına ne fısıldıyordu acaba veya ağaçların ortasında resmedilmiş kulübeye bakan kaç kişi kendini orada bulmak istiyordu..

delft-2156645_640.jpg
Kaynak

Daha neler neler anlatmak geçiyor içimden bir bilseniz. Sayfalar dolusu yazabilirim sanırım. İşte içimde bunları uyandıran izlediğim videolardaki hikâyelerdi. Bu hissi çok sevdim ve sonra etrafıma daha dikkatli bakmaya başladım.

amerikan-anchor-hocking-kahve-fincan-takimi-12-parca_1594552326.jpg
Kaynak

Her ne hikmetse her evin vitrininde bulunan, Almanya'dan gelen sarı-turuncu renkli sedefli kahve fincanları vardı bir zamanlar. Bizim evde de yıllarca kullanıldı. Onun ağzı geniş olduğundan köpüğü kenarlara dağıtırdı genelde. Herkesin evinde gördüğümden midir nedir o fincan takımını hiç sevmez, onunla kahve içmek bile istemezdim. Şimdiyse çok hoşuma gidiyor. 🤷‍♀️ Hatta aynı porselenden yapılan tabaklar, kâseler ve kupa bardaklar da ilgimi çekmeye başladı. Denk geldiğimde kendime hediye olarak da aldım birkaç parça. Mutlu oluyorum nedensizce. 🙆‍♀️

20220617_221509.jpg
Kaynak

Annemlerin evinde eskiye dair bir şey bulmak imkansıza yakın. Her şeyin en yenisi en iyisidir. Yeni olan eve girer girmez eskisi kapıdan çıkar gider bizim evde.
Çocukluğumuza dair nice güzel objenin yerinde yeller esiyor şimdi. Sadece fotoğraf albümünde kaldı onlar. 'Aman dağınıklık yapmasın, aman fazlalık olmasın at gitsin, ver gitsin' mantığı nedeniyle aile yadigârı diyebileceklerim o kadar sınırlı ki.
Yaşanmışlığı olan şeyler neden sevilmez ki? Hem eskinin eşyaları daha kaliteliydi ve daha zevkliydi. Tasarlayanlar zevk sahibiydi çünkü. Gerçek ahşaptan yapılmış koltuk, sehpa, sandalye, dolap ve benzerlerinden sonra; suntadan yapılan dandik şeylere ne ara geçiş yapıldı anlamıyorum. Müzelerde ve bazı kişilerin evinde gördüğüm o harikulade yazı masaları insanı şair edecek cinsten. :) Belki yüzlerce yıl önce bu dünyadan göçüp giderken gönüllerde bir iz bırakan yazar ve şairlerimiz ilhamlarını o masalardan da alıyordu, olamaz mı yani? 🙆‍♀️

20220618_110240.jpg
Kaynak

Hafızamda tatil zamanlarında aile büyüklerinin evlerine yaptığımız ziyaretlerden kalan birkaç parça anı var. Herkesin evinin kendine özgü olduğunu söylemek isterim ilk olarak. Yeşilin en güzel tonuna sahip kadife kumaşla kaplanmış ahşap koltuklar, el oyması vitrinler ve gardıroplar, sedef kakmalı sehpalar, pikaplar ve gramofonlar, birbirinden renkli halılar ve perdelerle her ev içinde yaşayan insanları yansıtıyordu. Şimdiki evlerse bir katalogdan fırlamış gibi hepsi birbirinin aynı. Benzer basit eşyalar belki de ruhumuzdaki o basitlik ve zevksizliğin eseridir kim bilir..

antique-440337_640.jpg
Kaynak

Daha sonra antika ve bitpazarı videolarına sardım. :) İstanbul, Bursa ve Ankara Ayrancı'daki pazarlara kargalar kahvaltısını yemeden gidenlerin çektiği videoları izlemek bile o kadar keyifliydi ki. Erkekler; genelde elektronik aletlere, ne işe yaradığını bile bilmediği kırık ve bozuk parçalara, oyuncak arabalara, silah ve tüfek gibi şeylere ilgi duyup o tezgahlarda vakit geçiriyorlar. Çok sıkıcı. :/
Kızlar ise tam da istediğim gibi ilgi alanım olan bölümlerde takılıp kayda alıyorlar. :) Vintage kıyafetler, siyah beyaz fotoğraflar, günlükler ve mektuplar, eskimiş paralar, teneke kutular, zarif fincanlar, el işlemeleri ve örtüler, ahşap mobilyalar ve bir zamanlar belki de biricik olan gümüş takılar.. İşte onları saatlerce izleyebiliyorum.

20220617_215052.jpg
Kaynak

Kendi kendime bir hikâye uyduruyorum o an. Ekranda iki saniyede görünüp kaybolan firuze taşlı bu şahane kolye hangi aşığın boynunu süslüyordu. Belki sevdiceği, cebinde kalan son parasıyla almıştı ve o güzellik başkasına ait olmamalıydı. Siyah beyaz aile fotoğrafları kim bilir zamanında hangi çerçeveden izliyordu gelen geçenleri. Dramatik bayram şekeri reklamları geliyor aklıma. :( Şimdiyse iki kuruşa satılıp bambaşka insanların sahte aile bireyleri olacaklar belki de.

old-photos-1941272_640.jpg
Kaynak

'Ee madem seviyorsun; onlara dokunmak, kendi gözlerinle görmek varken neden ekrandan izlemekle yetiniyorsun?' diyenler olabilir okuyanlar içinden. Bunun bir sebebi var elbette: Kendime hâkim olamayacağımı bilmek. Her güzel şeyi alıp eve doldurmak istemediğim için şimdilik seyretmekle yetiniyorum. Çünkü bunun sonu yok biliyorum. Bir şeyi gerçekten ama gerçekten beğendiğimde onu almazsam aklım kalıyor. Bu durumdan hoşlanmıyorum, güzel şeylerin sonu yok biliyorum.

flea-market-464748_640.webp
Kaynak

Diğer bir sebebi de satılanlardan bazılarının çalıntı mal olabileceği korkusu. Bir de evime kötü enerjiye sahip bir objeyi dahil ederim çekincesi var bende. Bir şeyi hem isteyip hem istememek.. İşte size İkizler Burcu özeti. 🙆‍♀️
Neyse bu konuya daha fazla kafa yormazsam sevinirim. Çünkü zamanında sahaftan aldığım bolca kitaba farklı gözle bakmak istemiyorum. 🙊☻

Herhangi bir yerde satılan ve öncesini bilmediğim eşyalarla ilgili düşüncelere dalmaktansa evimde sevdiğim insanlardan birer hatıra bulunması fikri daha cazip geldi bana.
Onların keyifli sohbetlerine yıllarca tanıklık etmiş fincanlarından bir kahve içmenin tadı bambaşka oluyor. Tek bir fincan bana sayfalarca mektubun anlatamayacağı kadar çok şey fısıldar. O an yanımda bulunanlar da bu sohbetten nasibini alır.

20220617_160941.jpg

Bu satırları kaleme aldıktan sonra kendime bir kahve yapacağım. Elli bir yıllık fincanım da bana eşlik edecek, bir o kadar yaşı olan annemin el emeği örtüsü de.. 🙆‍♀️

Okuyan herkese teşekkür ederim. ☘

Sort:  

Güzel bir Cumartesi sabahı güzel bir post sürprizi 😀 Karşılıklı oturup sohbet edip kahve içmiş kadar oldum ☕

Antikalara ve eski eşyalara karşı bir tutku geliştirmene sevindim. Haklısın, onlara doğrudan soramadığımız için asla öğrenemeyeceğimiz hikayeleri ve yaşanmışlıkları var. Bu eşyalar tarihin bir parçası ve kesinlikle korunmayı hak ediyorlar.

Eminim bu eşyalar hakkında anlatılabilecek daha birçok hikaye vardır. Ve başkalarıyla paylaşılabilirler. Bu yüzden onlarla ilgilenmeye başlamanın güzel fikir olduğunu düşünüyorum. Evine mutluluk ve neşe getirmelerini dilerim. 🌸

Karşılıklı oturup sohbet edip kahve içmiş kadar oldum ☕

çok hoş, tam istediğim gibi hissetmene sevindim. yazarken o havada yazmıştım ben de ☕☕

onlara doğrudan soramadığımız için asla öğrenemeyeceğimiz hikayeleri ve yaşanmışlıkları var

keşke ne hissettiklerini bilebilseydik, teknoloji o kadar gelişmiştir belki 🙆‍♀️

Evine mutluluk ve neşe getirmelerini dilerim. 🌸

💕

çok teşekkür ederim burada olduğun, okuduğun ve bu güzel dileklerin için. 🌼

mutlu oluyor insan, kendi kendine konuşuyormuş hissi kayboluyor yorumlar sayesinde 🤗

Ben de bu tutkuya sahibim ama benim tutkum motorlu makineler. Tüm makinelerim 30 ile 80 yaşları arasında ve onları çalıştırdığımda mutlu oluyorum. 😀

sizin de öyle olduğunuzu tahmin ediyordum 🙂
eşya veya makineleri atıl durumda bırakmayıp onların işe yaradığını görmek mutluluk verici 🤗

teşekkür ediyorum sayfama uğradığınız ve okuduğunuz için 🌸

51 yıllık fincan mı? Ne kadar da güzelmiş. Eskiden daha çok emek varmış ve daha çok göz doyurucu eşyalar varmış.
Böyle olmasını daha çok seviyorum.
Ben eski madeni paraları seviyorum. Evet hikayelerini çok merak ediyorum ama bunu öğrenmek imkansız olacak. O para kimin elinde nerede neye harcandı... Belki küçük bir çocuk şeker almak için harcadı belki de yaşlı bir kadın ekmek almak için harcadı.
Kim bilir? Belki bir gün Interstaller filmindeki gibi olur ve ben bir şekilde geçmişi görürüm. 😺
!PGM !LOLZ

Sent 0.1 PGM - 0.1 LVL- 1 STARBITS - 0.05 DEC - 15 SBT tokens to @sudefteri

remaining commands 2

BUY AND STAKE THE PGM TO SEND A LOT OF TOKENS!

The tokens that the command sends are: 0.1 PGM-0.1 LVL-2.5 BUDS-0.01 MOTA-0.05 DEC-15 SBT-1 STARBITS-[0.00000001 BTC (SWAP.BTC) only if you have 2500 PGM in stake or more ]

5000 PGM IN STAKE = 2x rewards!

image.png
Discord image.png

Support the curation account @ pgm-curator with a delegation 10 HP - 50 HP - 100 HP - 500 HP - 1000 HP

Get potential votes from @ pgm-curator by paying in PGM, here is a guide

I'm a bot, if you want a hand ask @ zottone444


51 yıllık fincan mı? Ne kadar da güzelmiş.

evet :) üç yıldır benimle ve çok beğeniyorum onu 🙆‍♀️

Ben eski madeni paraları seviyorum. Evet hikayelerini çok merak ediyorum

senin koleksiyonunu da görmüştüm bir yazında, hikâyelerin gizemli oluşu da çok çekici, filmdeki gibi olmasa da kendi kendimize de uydurabiliriz bir hikâye değil mi 😺

teşekkür ediyorum, uğrayıp okuduğun ve yorumun için 🌻

Naftalin kokan bir yazı olmuş desem yeridir herhalde 😂. Ben de aksine her zaman yeniciyimdir. Benim tarzım anısı olan şeyleri kullanmaktansa bir şeylere yeni anılar yazmak.

Son fotoğraftaki o takımı ve turuncu, sedefli fincanları görünce bir garip hissettim kendimi. Babaannemlerin evini taşırken ellerimle koliye koymuştum. Her evde olabileceğini düşünmemiştim açıkçası :D.

Naftalin kokan bir yazı olmuş desem yeridir herhalde

evet öyle oldu biraz :D

Benim tarzım anısı olan şeyleri kullanmaktansa bir şeylere yeni anılar yazmak.

bu da güzel. ben de hikâyelerine dahil olmak istiyorum yaşanmış eşyaların 🙆‍♀️

Ben de aksine her zaman yeniciyimdir.

annem tam bir başak burcu ve o da yenicidir. 🙂

Her evde olabileceğini düşünmemiştim açıkçası :D.

inanabilirsin :)
ben daha olmayan ev görmedim :))

teşekkür ederim, okuduğun ve bu eğlenceli yorumunu paylaştığın için🌸

Rica ederim. Benim için okuması da yorumlaması da bir zevkti. Umarım daha sık okuruz yazılarını 🌸

mutlu oldum 🤗

Dedemin köydeki evini gördüm yazıda. Eşyalar, duvarlar, pencereler, koskoca bahçe, taş duvarlar ve ağaçlar... Evin ve bahçenin atmosferi insanı farklı bir aleme götürür. Hele ilkokul çağında hayal gücü geniş bir çocuksan...

Benim senin yaşadığın duyguların ve daldığın düşüncelerin aynısını yaşadığım şey ise tarihi yapılardır. Yapım aşamasında kullanılan malzemelerden, çalışan işçilerden, ustalardan tut ta o yapılarda doğup yaşayan insanlara ve yıllar sonra gelip benimle aynı duyguları yaşayan gezginlere kadar her şeyi düşünürüm.

Bana bu duyguları hatırlattığın için çok teşekkür ederim.

Anlatım tarzına zaten aşıktım. Şimdi bir kat daha ekledim aşkıma. Harika bir kalemsin @sudefteri. Emeklerine sağlık. :)

seni buralarda görmeyi ne çok özlemişim @edebiyat ve @sahinadm ✨🎉
birçok hatıra geldi geçti aklımdan.. eski günlerdeki muhabbetler ve güzel yazılar, şiirler, dinletiler hatta yarışmalar..

özellikle yazıyı okuman ve bu güzel sözlerin beni çok mutlu etti, umarım çok az zaman sonra yine buralarda bizimle olursun 🤗

Dedemin köydeki evini gördüm yazıda. Eşyalar, duvarlar, pencereler, koskoca bahçe, taş duvarlar ve ağaçlar... Evin ve bahçenin atmosferi insanı farklı bir aleme götürür. Hele ilkokul çağında hayal gücü geniş bir çocuksan...

o hatıralarındaki ve hayalindeki evi de anlatırsın belki bize di mi :)

Yapım aşamasında kullanılan malzemelerden, çalışan işçilerden, ustalardan tut da o yapılarda doğup yaşayan insanlara ve yıllar sonra gelip benimle aynı duyguları yaşayan gezginlere kadar her şeyi düşünürüm.

bunu ben de düşünüyorum çok güzel bir şey bence 🙆‍♀️

Altın renkli fincanlardan annemin vitrininde de vardı. Süs olarak dururdu. Çok nadir özel misafirlerimize kahve ikram ederdik. Ah eski günler ah. Evlenince annemden o çok değerli fincanlarını ben almıştım. Ama hepsi tarih oldu. Sağlam kalmadı malesef.

En sondaki nakış işlemeli peçeteye bayıldım 🤗 yine su gibi işlemişsin yazını sevgiyle içten gelerek akıp gitmiş kaleminden özlemişim yazını okumayı. 🤗❤️❤️❤️ Artık daha sık görmek istiyorum yazılarını. Eski günlerdeki gibi 🤗❤️

Altın renkli fincanlardan annemin vitrininde de vardı. Süs olarak dururdu. Çok nadir özel misafirlerimize kahve ikram ederdik.

hemen hemen her evde olduğunu biliyordum, bu muhteşem bir şey sanki bir bağ gibi :)

Ama hepsi tarih oldu. Sağlam kalmadı maalesef.

hatıralarınızda yaşıyor, yaşamaya devam ediyor 🤗

çok teşekkür ederim canım okumana çok sevindim ve bu güzel yorumuna 🌸💕

Senin yazılarını okumayı çok seviyorum Benim için çok değerlisin canım arkadaşım 🙏🤗 yazılarını geç görünce kendime çok kızıyorum. 🙈

Dear @sudefteri, we need your help!

The Hivebuzz proposal already got important support from the community. However, it lost its funding a few days ago and only needs support to get funded again.

May we ask you to support it so our team can continue its work?
You can do it on Peakd, Ecency, Hive.blog or using HiveSigner.
https://peakd.com/me/proposals/199

All votes are helpful and yours will be much appreciated.
Thank you!

I'm happy to support you. 🌸

Thank you for your support @sudefteri, much appreciated!