Usd/Try ile Usdt/Try Neden Birbirinden Farklı?

in #hive-124065last month

Merhaba arkadaşlar. Hafta sonu kripto paralarda bir silkeleme yaşandı. "Düşüş" demiyorum, çünkü bu adeta bir silkelemeydi. Kaldıraçlı işlem yapan tüccarlardan bir çoğu sermayeyi batırdı veya azalttı. Spot işlem yapan kullanıcılar ise yılana sarıldı. Tüccarların ezici çoğunluğu bir kripto parayı satıp başka bir kripto para satın aldılar. Yani BTC, ETH vb. satıp USDT, BUSD vb. satın aldılar. Dolayısıyla Usdt/Try paritesi de bundan fazlasıyla etkilendi.

Usdt, 1 Amerikan Doları'na endekslenmiş bir kripto paradır. Tether şirketi (veya adı her neyse) Usdt'nin arzını belirler. Diğer itibari paralar gibi çoğunlukla arkasında bir dayanak varlık bulunur. Ancak Usdt'nin değeri de itibaridir. 1$ fiyatında kalmayı amaçlar. Çoğu zaman bu hedefte kalır. Ancak Cumartesi günü yaşadığımız gibi panik durumlarda dengeyi şaşırır. Daha önce Usdt Tether'i 0.87$ fiyatında görmüştüm.
usdt.png
(Yıllık grafikte Usdt Tether arzı, Coinmarketcap)

İki gündür çeşitli iletişim kanallarından çok fazla soru aldım. "dolar 16 Lira'yı görmüş, nasıl olur bu?", "Pazartesi günü bankadan 15 Lira'ya satabilir miyiz?" tarzında sorular. Bu tür soruların cevabı yukarıdaki paragraflarda. Amerikan Doları'nın Türk lirası bazında fiyatı şu anda 13.68 TRY. Veya başka bir deyişle 1 TRY aşağı yukarı 0.072 Cent ediyor. Usdt'nin Türk lirası karşılığındaki fiyatı ise 14.74 TRY.

Usd/Try'deki işlem hacmi ve likidite daha fazla olduğu için bu parite diğer kritopara/TRY paritelerinden daha bastın durumdadır. Bu ve başka bir çok sebeple Usdt/Try fiyatı gerçek Dolar/Türk Lirası fiyatına doğru bir eğilim göstermek zorunda. Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere.

Sort:  

8000 USDT karşılığı kripto sattım 15 TL'lik döviz kurundan. %8'lik getirisi oldu. Bizim millet kesinlikle kripto paralarından ayrılmak istemiyor diye anlıyorum. Şu anda 14,45'e düşmüş durumda USDT/TRY paritesi.

Aynen öyle hocam. Genel olarak Usdt "dolar" mış gibi düşünülüyor. Aradaki makas farkı, komisyon vb. cazip nedenlerden dolayı bankalarda dolar ticareti yapmaktan daha karlı. Ayrıca yerelde alternatif çok az. Veya alternatifleri öğrenme konusunda bizimkiler isteksiz. Çözerse olayı genç kesim çözecek.

önceleri insanların kriptoparalara ilgi duyması sevindirirdi. son 2 senede anladım ki sadace adındaki para kısmıyla ilgileniyorlar. bu da sürdürülebilir bir getiri sağlamıyor. daha 2 gün önce benzin istasyonu marketinde kasiyerin işlemler hakkında konuşmasına tanık olup sohbet ettim biraz. sadece getirisi yüksek bir ticari faaliyet olarak ve tamamen eğitimsiz şekilde alım satım yapmaya başlayan gençlerden. böyle üzücü eğilimler shiba vs shitleri popüler ediyor. umarım anlamaya ççalışan sayıdı artar.

Umudumuz o yönde. Ticaret, tecrübeli tüccarlara bile para kaybettiriyor. Ne yazık ki bu şekilde büyük kayıplar oluşmaya devam edecek. İşin garip tarafı "kaldıraç" kavramından habersiz olarak vadeli işlemler yapanlar azımsanmayacak kadar fazla. Umarım bir an önce gerçeğin farkına varılır. Değilse BTC, ETH satıp şiba alınarak gidilecek yer belli.

Have a !PIZZA.

Thank you :)

PIZZA!

PIZZA Holders sent $PIZZA tips in this post's comments:
@steem82868(14/16) tipped @anadolu (x1)

Join us in Discord!

Congratulations @anadolu! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You distributed more than 29000 upvotes.
Your next target is to reach 30000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out the last post from @hivebuzz:

The Hive Gamification Proposal for 2022
Saint-Nicholas challenge for well-behaved girls and boys
Feedback from the December 1st Hive Power Up Day