Memory of the Day; Visiting Friends / Günün Anısı; Arkadaş Ziyareti

in #hive-124065last yearcldexud9800vt3wsz5d8vablf_IMG_20230127_162938.webp
cldexud6s00xt8dszf0f2d980_IMG_20230127_144643.webp
cldexuphy00v712sz6ebj4q5p_IMG_20230127_144647.webp
cldexuohk00sd0pszg3ro7jja_IMG_20230127_194429.webp

Good evening dear friends.
Today I visited my friend who is doing his military service in Izmir, whom we have not seen for a long time. We studied at the same university with him. Although we did not meet after graduation, distances could not prevent our friendship and brotherhood. He did not know I was in Izmir. Because I wanted to surprise him.

İyi akşamlar değerli arkadaşlar.
Bugün İzmir'de askerlik yapan, uzun zamandır görüşemediğimiz arkadaşımı ziyaret ettim. Kendisiyle aynı üniversitede eğitim görmüştük. Mezun olduktan sonra her ne kadar bir araya gelmesekte mesafeler dostluğumuzu, kardeşliğimizi engelleyemedi. Kendisi İzmir'de olduğumu bilmiyordu. Çünkü sürpriz yapmak istiyordum.

At around 14.00, I took a minibus to the area where he was doing his military service. After getting off the minibus, I reached the barracks after walking for about half an hour. After explaining the situation to the military personnel, they took me inside. They reached my friend, but he told them that he was on guard duty and had a shift until 18.00. I spoke to my friend five minutes later and frankly we were both upset. Then my friend got permission for us to meet after 18.00. During this time, I visited my cousin who lives close to the barracks.
At around 17.45 I was on my way to the barracks again.

Saat 14.00 gibi dolmuşa binerek askerlik yaptığı bölgeye hareket ettim. Dolmuştan indikten sonra yaklaşık yarım saatlik bir yürümenin ardından kışlaya ulaştım. Askeri personellere duruma anlattıktan sonra beni içeriye aldılar. Arkadaşıma ulaştılar ancak kendisinin nöbeti olduğunu ve 18.00'e kadar nöbeti olduğunu söyledi. Arkadaşımla beş dakika sonra konuştuk açıkçası ikimizde üzüldük. Daha sonra arkadaşım 18.00'den sonra görüşebilmemiz için izin aldı. Bu süre zarfında ben de kışlaya yakın bir yerde oturan kuzenime misafir oldum.
Saat 17.45 gibi tekrardan kışlanın yolunu tuttum.

It was raining lightly and I got a little wet while walking. I sped up a little to avoid getting too wet. When I reached the barracks again, the staff were surprised to see me again and there was even a little joke between us. 😄
Shortly after I went to the guest section, my friend arrived. He was very emotional when he saw me. Of course, his military service also played a role in this emotion.

Hafif hafif yağmur yağıyordu yürürken biraz ıslandım. Çok fazla ıslanmamak için biraz hızlandım. Kışlaya tekrar ulaşınca personeller beni tekrar görünce şaşırdılar hatta aramızda ufak bir şakalaşma oldu. 😄
Misafir bölümüne geçtikten kısa bir süre sonra arkadaşım geldi. Kendisi beni görünce bayağı duygulandı. Tabi bu duygusallığı yaşamasın da askerliğin de etkisi var.

After we went to the canteen section, my friend ordered tea and we had a long chat. They allowed us to meet for half an hour because it was outside visiting hours. Even though it was short, at least we saw each other and chatted. Unfortunately, since it was forbidden to take photos inside, we just chatted. I wanted to share what I took during the journey.
Tomorrow is my friend's day off and we plan to meet and go sightseeing.
After saying goodbye to my friend, I left the barracks, but it was extremely rainy. I got soaked in a short time.

Kantin bölümüne geçtikten sonra arkadaşım çay ısmarladı ve uzun uzun sohbet ettik. Ziyaret saati dışı olduğu için yarım saat görüşme izni verdiler. Kısa olsa da en azından birbirimizi görüp sohbet ettik. İçerde fotoğraf çekmek yasak olduğu için maalesef sohbet etmekle yetindik. Yolculuk esnasında çektiklerimi paylaşmak istedim.
Yarın arkadaşımın izin günü ve buluşup gezmeyi düşünüyoruz.
Arkadaşıma veda ettikten sonra kışladan ayrıldım. Ancak hava aşırı derecede yağmurlu idi. Kısa sürede sırılsıklam oldum.

It was impossible for me to walk to the bus stop in this heavy rain. There was no shelter from the rain under a tree etc. I hitchhiked to a few passing cars but they didn't stop. Just when I was losing hope, I noticed another car coming and when he saw my condition, he picked me up. I thanked him and after I told him where I was getting off, he asked me where I was going. After I told him my route, he said he would go to the same place and thank God he dropped me off.
Although I got caught in the rain, I left behind a beautiful day. Thank you for reading,
Good evening.

Otobüs durağına kadar bu şiddetli yağmurun altında yürümek imkansızdı benim için. Yağmurdan korunmak için uygun herhangi bir ağaç altı vs de yoktu. Geçen arabalardan birkaçına otostop çektim ancak durmadılar. Tam ümidimi kaybetmişken bir arabanın geldiğini daha fark ettim ve halimi görünce beni arabasına aldı. Arkadaşa teşekkür ettim. Kendisine ineceğim yeri söyledikten sonra nereye gideceğimi sordu. Güzergâhımı söyledikten sonra aynı yere gideceğini söyledi ve sağ olsun beni de bıraktı.
Her ne kadar yağmura yakalansam da güzel bir günü geride bıraktım. Okuduğunuz için teşekkür ederim,
İyi akşamlar.


For the best experience view this post on Liketu