My happiest moments during summer vacation (EN-TR)

in #hive-1240652 months ago

Hello friends. I continue with memories from my Antalya holiday. I took so many photos. I even shot and edited videos. At the time I was hoping to share them all on a regular basis. It wasn't possible, of course. I don't want to share the videos. Maybe later on. For now, I'll just continue with the photos. 🤗

Is there anyone on the beach who doesn't write their name on the sand? Or initials. ? 😄 One of my favorite activities. I write, write and take photos and videos. Here, too, I wrote my husband's and I's initials. Soon, hopefully, my daughter's letter will be included here.

I kept my nuts with me on vacation. Trying to eat healthy is hard. If you're an unhealthy dieter like me, it's hard to change habits all of a sudden. I did as much as I could. :)

As I said in my previous articles, I could not eat anything in the first months of pregnancy due to nausea. The holiday mood has been good. I also ate what I could buy and eat many kinds of food. Luckily there was a great variety of food.

One of my favorite moments is to take the cheese pita as a snack. When you take it freshly baked in a hot oven, it tastes amazing. I love to eat this pita.

After swimming in the sea, we were going to the sitting areas on the upper floor to get some rest. We spent too much time there. It's great to sit there with my husband and have a drink and chat.

In the evening, the performances began. It is very entertaining to watch the shows prepared by the organizers. There were too many foreign tourists at the hotel. Foreign tourists enjoy the shows the most. They participate in every competition. It is very enjoyable to watch them.
I love watching shows with dessert and drinks. :)

That's all of my vacation memories for today. I hope you enjoyed reading it. See you. 🤗🌸

TR

Merhaba arkadaşlar. Antalya tatilimden anılarla devam ediyorum. O kadar çok fotoğraf çektim ki. Hatta videolar da çektim ve düzenledim. O zamanlar hepsini düzenli bir şekilde paylaşmayı umuyordum. Pek mümkün olmadı tabi. Videoları paylaşmayı düşünmüyorum. Belki ilerleyen zamanlarda olabilir. Şimdilik sadece fotoğraflarla devam edeyim. 🤗

Kumsal da ismini kumlara yazmayan var mı? Ya da baş harfleri. ? 😄 En sevdiğim aktivitelerden. Yazıp yazıp fotoğraf ve video çekerim. Buraya da eşimin ve benim baş harflerimizi yazdım. Yakında inşallah buraya kızımın da harfi dahil olacak.

Tatilde de kuruyemişimi yanımdan ayırmadım. Sağlıklı beslenmeye çalışmak zor. Benim gibi sağlıksız beslenen birisiyseniz alışkanlıkları bir anda değiştirmek zor oluyor. Yapabildiğim kadar yaptım. :)

Önceki yazılarımda söylediğim gibi hamileliğin ilk ayları mide bulantısından hiçbir şey yiyemiyordum. Tatil havası biraz da olsa iyi geldi. Yemek de birçok çeşit alıp yiyebileceklerimi yedim. Neyse ki çok fazla çeşit yemek vardı.

En sevdiğim anlardan birisi ara öğün olarak verilen peynirli pideyi almak. Sıcak sıcak fırında yeni pişmiş şekilde alınca tadı muhteşem oluyor. Bu pideyi yemeye bayılıyorum.

Denize girdikten sonra biraz dinlenmek için üst kattaki oturma alanlarına gidiyorduk. Orada da fazlaca zaman geçirdik. Eşimle orada oturup içecek içmek, sohbet etmek harika.

Akşam olduğunda gösteriler başlıyordu. Organizatörlerin hazırladığı gösterileri izlemek çok eğlenceli. Otelde yabancı turist çok fazlaydı. Gösterilerde en çok yabancı turistler eğleniyor. Her yarışmaya katılıyorlar. Onları izlemek çok keyifli.
Tatlı ve içecek eşliğinde gösterileri izlemeye bayılıyorum. :)

Tatil anılarımdan bugünlük bu kadar. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Görüşürüz. 🤗🌸